Mika Kondansatörler

Mika Kondansatörler

Instagram: @lentark

Mika kondansatörlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; kenetlenmiş mika ve gümüş mika kondansatörlerdir. Ancak kenetlenmiş mika kondansatörlerin günümüzde kullanım alanı bulunmamaktadır. Bu sebeple "Mika Kondansatörler" ismi genellikle gümüş mika kondansatörleri ifade etmektedir.

Gümüş mika kondansatörler, gümüşün doğrudan mika yüzeyine kaplanması ve istenen kapasite değerini elde etmek için bu yapının benzer işlemler ile katmanlandırılmasıyla üretilirler. Daha sora elektrotlar eklenmekte ve nem gibi dış etkenlerden korumak için reçine malzemeleri kullanılarak kapsüllenmektedir. Kapasite değerleri genellikle 1 pF – 200 nF aralığındadır. Maksimum çalışma voltajları ise 30V – 1 KV seviyelerindedir, ancak RF vericiler için tasarlanmış olan 15 KV maksimum çalışma voltaj seviyelerine kadar ulaşan varyasyonları da bulunabilmektedir.

Şekil 1: Bir dizi mika kondansatörün gösterilmesi.

Performansları oldukça yüksektir. Tolerans değerleri ±%0,5 – ±%20 aralığındadır ve sıcaklık değişimine karşı oldukça kararlıdırlar. Ortalama sıcaklık katsayısı yaklaşık 50 ppm/°C'dir. Kapasite değerlerinin zamana göre değişimi çoğu kondansatör türünden daha azdır.

Genel özellikleri
  • Değer Aralığı: Oldukça sınırlıdır ve genel olarak 1 pF – 200 nF aralığındadır. 
  • Yüksek Doğruluk: ±%0,5 tolerans aralığında bulunabilir.
  • Sıcaklık Katsayısı: Gümüş mika kondansatörlerin sıcaklık katsayısı, diğer kondansatör türlerinin çoğundan daha düşük değerdedir. Sıcaklık katsayısı pozitiftir ve ortalama sıcaklık katsayısı yaklaşık 50 ppm/°C'dir. Bu özelliği osilatör, filtre tasarımları gibi yüksek kararlılık gerektiren devrelerde tercih edilme nedenlerinden biridir.
  • Voltaj Kararlılığı: Diğer kondansatör türlerine göre ortalamanın oldukça üzerinde voltaj kararlılıkları vardır.
  • Düşük Kayıplar: Gümüş mika kondansatörler çok yüksek Q-faktörüne ve oldukça düşük güç faktörüne sahiptirler. Bu özellikleri kararlı, düşük gürültülü osilatör ve seçici filtre tasarımlarında ön plana çıkmaktadır.

Seramik kondansatörler, daha küçük bir hacimde ve aynı zamanda çok daha düşük bir maliyetle benzer bir performans düzeyi sağlayabilmektedirler. Gümüş mika kondansatörler, seramik kondansatörlere göre performansta ön plana çıktıkları, düşük kapasite değerleri ve yüksek kararlılık gerektiren uygulamalarda kullanılırlar. Ana kullanım alanları ise kararlılığın son derece önemli olduğu güç RF devreleri, filtre ve osilatör devreleridir.

Özet
Tablo 1: Mika kondansatörlerin diğer kondansatör türleri ile kıyaslanmasını kolaylaştırmak için özet tablosu.
PARAMETRELER NOTLAR
Kapasite Aralığı 1 pF – 200 nF
Anma Gerilimi Aralığı 30 V – 1 KV
Avantajları Düşük tolerans, Yüksek seviyede sıcaklık kararlılığı, Düşük kayıplar, İyi seviyede voltaj değişim kararlılığı.
Dezavantajları Düşük hacimsel verimlilik, Yüksek fiyat.