Castellations

Castellations

Instagram: @lentark

Castellated Delikleri, bir PCB'yi başka bir PCB'nin yüzeyine montaj edebilmek veya özel tasarımlı kenar konektörlerini PCB üzerine montaj edebilmek amacıyla kullanılır ve birçok varyasyonda tasarlanabilir. Uygulamaya bağlı olarak yarım delikler yerine, kesilmiş bir dairenin küçük veya daha büyük bir kısmı gibi görünebilirler. Bu, lehimleme sırasında PCB’lerin hizalanması sağlamak için yapılabilir.

SMD parçaların yüzey üzerine montaj edilmesi gibi, bir PCB’yi diğer bir PCB’nin yüzeyine montaj edebilmeyi sağlayan bu yöntem için PCB kenarı boyunca yerleştirilen deliklerin kenarları tasarıma göre kesilir (ve/veya delinir) ve kalan delik içlerine yüksek kalitede kaplama işlemi uygulanır. Bu işlemler sonucunda PCB kenarlarında deformasyonu bulunmayan montaj yüzeyleri oluşturulmuş olur.

 

Neden Castellated Delikler Tercih Edilir?

 

Birçok benzer uygulamada kalıplaşmış olan bazı tasarımlarınız var ise (küçük invertörler, filtreler, Wi-Fi…vb), tasarımlarınızı ayrı bir PCB kart üzerine yerleştirip kenarlarına bu montaj yüzeyleri yerleştirmeniz bu PCB’ye aşağıdaki özellikleri kazandırır;

  • Küçük modül devreler olarak üretebilme,
  • Arıza durumunda yüzey üzerinden söküp ayrıca test edebilme,
  • Benzer uygulamalarda hazır bir şekilde kullanabilme,
  • Pin montajı veya yüzey montajı olarak montaj edebilme.

 

Castellated Delik Tasarımları:

 

 

Castellated Delikler için Önerilen Tasarım Özellikleri:

 

Delik Boyutu: Mümkün olabildiğince en büyük boyutu kullanılmalı.

Pad Boyutu: PCB'nin hem üst hem de alt yüzeyinde mümkün olan en geniş Pad kullanılmalı.

Yüzey Bitirmesi: Uygulama amacına bağlıdır. Ancak, ENIG bitirmesinin tercih edilmesi işlemleri kolaylaştıracaktır.

Delik Sayısı: Tasarıma bağlı olmakla birlikte her zaman optimum sayıda delik seçilmeli, aksi takdirde hizalama ve montaj işlemini zorlaşacaktır.